top of page

Hakkımızda | Biz kimiz?

Öğrenenler.com 30 Haziran 2016 yılında Selçuk Keser tarafından kuruldu. 

Kendi öğrenme modeline sahip olan sistemimizde kendini fark eden (diğer insanlar ile aynı olmadığını düşünen, ailesinin kopyası olmak yerine kendisini gerçekleştirmek isteyen) insanlar, sırasıyla kendilerini keşfederek, öğrenir, tanır, yönetir, geliştirir, gerçekleştirir. Maslow'un da dediği gibi "İnsan kendisinin en üst sürümü olmalıdır". 

Kendi kontrolünü eline alıp gelişme evresine geçen bir insanın kendi modern kabilesini kurabileceği Dunbar sistemine uygun bir yapımız mevcuttur. Bu sebeple Öğrenenler olarak sizin ve çevrenizin en üst sürüme ulaşması için gerekli temel gereksinimleri sağlıyoruz.

Öğrenenler; nepotizme karşı liyakati savunan, etik sahibi, dil, din, ırk, ten rengi ve cinsiyet ayrımı gibi kavramlarından arındırılmış, alanında uzman kişilerin bir araya getirildiği, en yetenekli ve en becerikli insanların disiplinler üstü (tek bir amaç için tüm disiplinlerin bir araya getirilmesi) şeklinde, en zor konuların bile herkesin kendi öğrenme hızında öğrenilebileceği seviyelere indirgeyen, oyunlaştırma tabanlı, paylaşım ekonomisi ve emek takası kavramlarıyla gönüllülük kavramının sürdürülebilir olarak da uygulanabildiği, bazı durumlarda para kullanmadan da eğitim, hizmet alınabilen öğrenme, öğretme ve üretme topluluğudur. Bedavaya karşıdır, her şey karşılıklıdır.

Eğitim sistemi insanı değiştirir, Öğrenenler ise öğrenme kaynaklarını basitleştirerek öğrenme sistemini geliştirir. Anlaşılması çok zor olan Yapay Zeka gibi konuları bile evde ailemizin kendi başına anlayabileceği seviyelere indirgeyen mikro beceri modeli vardır.


Gelecekte basma kalıp meslekler kaybolacağı için herkes kendi mesleğini kendi yaratmalıdır. Bu yüzden 5 temel beceriye sahip insanın hayatta kalabileceğine inanır. İnsan en az 1 dili okuyabilmeli (Okuma 101), bilgiyi teyit edebilmeli (Teyit 101), bedenine ve psikolojisine sahip çıkabilmeli (İnsan 101), iki ve daha fazla canlı ile bir arada yaşayabilmeli (Toplum 101) ve yazılı kanunları olan ülkelerde hapse atılmadan özgür kalabilmelidir (Özgürlük 101). Bu derslerin üstüne sahip olunan yetenek ve kazanılan becerilerle herkes kendi mesleğini yaratabilir. Dünyanın 4096 mesleğinin altındaki milyonlarca yetenek ve beceriyi kullanarak insanlara hayallerine ulaşmaları için gerekli hedefleri çıkarır ve öğrenilmesi tavsiye edilen becerileri sunar. 

Her insan bir girişimdir. Öğrenenler sahip oldukları yetenek ve becerileri maddi, manevi kazanca dönüştürebilecek şekilde dış etkenlerden bağımsız pivot edebilir. Öğrenen bir organizasyon olduğu için tüm gelişmelere adapte olacak şekilde kendisini günceller.

Öğrenenler sıfırdan kurulan,
açık kaynağı savunan, kopyalarken yanlış kullanılmasının önüne geçebilmek için bazı kavramlarını koruyan, dünyanın öğrenme sistemini baştan aşağı değiştirebilmek için evrenselleştirilmiş bir model haline getirilen bir yapıya saahiptir. Kariyer planı beklenmedik ya da istenmedik bir şekilde gerçekleşmiş olan insanlara ikinci bahar gibi alternatif bir hayat sunar.

Ülkelerin en büyük sıkıntısı olan üretimi desteklemek amacıyla "satın alma, yap" ve "atma, tamir et" felsefesini savunan Maker Hareketi ile paralel bir şekilde ilerlemektedir. Maker (her şeyden bir şey yapan) felsefesinin 4 segmentini Zero to Maker (öğrenenler), Maker to Maker (öğretenler), Maker to Market (üretenler) ve Maker to Advocate (savunanlar) olarak kullanmaktayız. Bu sebeple birbirinden ayrıştırılan akademik ve alaylı öğrenenlerin bir araya getirilmesi için üniversitelerde verilmeyen ama sanayinin ihtiyacı olan konulardan oluşan tamamlayıcı bir model olan Korsan Üniversite projesini hayata geçirmiştir. STEM çeşitlerinden STEMAIE'yi (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik, Sanat, İcat, Girişimcilik) savunur.  

Sahip olduğu en yetenekli ve en becerikli insanlardan oluşan
ile bu insanları gerçekleşmesi imkansız sanılan en zor projeler için bir araya getirir ve çok kısa bir sürede prototipleri teslim edebilir. 

Öğrenenler 2 gün çalışıp 5 gün öğrenen, dijitalden tüm dünyaya ulaşabilen, bedavaya karşı ama emek takasını, paylaşım ekonomisini savunan,
biliyorum demeyen, öğreniyorum diyen insanlardan oluşur. 

Öğrenenlerde seviyeler vardır. Bu seviyeler öğretenlerin seviyesini belirlediği için bütçeye, eğitim verilecek kişilere, eğitim verilecek yere göre eğitmenler belirlenmektedir. 


Maslow'a göre 3 basamakta sizin yanınızdadır. Money Maker Eğitimi ile 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı kadar minimum parayı kazanabilmeyi öğrenmek için kendinigerceklestir.com, bir çalışanın sahip olması elzem kendi alanının dışındaki 48 temel beceriyi öğrenmek için korsanuniversite.com ve bu iki asgari yetkinliği sağladıktan sonra hayallerine ve hedeflerine ulaşmak adına alanın en yetenekli ve becerikli insanları ile birlikte kendisini Manevi yönden geliştirebilmek için ogrenenler.com projemiz mevcuttur.

Öğrenenler;
5 kurucu, 15 no-Founder50 çözüm uzmanı, 150 kişilik disiplinler üstü ekip, 500 çözüm ortağı ve 1500'ü aktif, 5 bin toplam Öğrenen ile öğrenmeye, öğretmeye, üretmeye her an hazırdır. İlk 5000 üyesiyle bir komünite, 50 bin kişilik network'ü ile de bir topluluktur.

Referanslarımızla iletişime geçip bilgi alabilir, Facebook Sayfa, Facebook GrupTwitter, LinkedIn ve kendi platformlarımızdan bizi takip edebilirsiniz. 

Selçuk Keser

KURUCU

SelcukDekupe.png
bottom of page