Görünmez Okul

Görünmez Okul anaokulundan üniversiteye kadar tüm sınıfların 35 haftalık Yatay Müfredat çalışmasının genel adıdır. MEB müfredatına uygun bir şekilde her hafta diğer derslerde anlatılan konuların pekiştirme atölyesidir.

Diyelim ki;
- Türkçe'de -de eklerinin ayrımları görüldü,

- Matematik'te açılar,

- Fen'de atışlar.

o zaman bir mancınık üreterek kelimelerin vurulduğu ve -de eklerinin düşürüldüğü bir etkinlik yapılabilir.

Sadece konuları birleştirmekle kalmaz, ezbere öğrenilen konuları pratik deneyimlerle sunarak çocuğun kafasında oturmasını sağlar.

- Selçuk bir işi yaparken t zaman geçiyorsa,

- Serdar bir işi yaparken u zaman geçiyorsa,

ikisi birlikte ne kadar zamanda işi bitiriyor diye zaman tutulur. Yapılan hesap ile tutulan hesap hiçbir zaman tutmayacaktır.

Erken olduysa; "belki de iyi organize oldukları için hızlı bitirdiler" diyeceğiz.

Geç olduysa; "işi ciddiye almayarak zamanı sarkıttılar" diyeceğiz.

Özetle okuldan alamadığınız bilgileri, okullara danışmanlık olarak sunuyoruz. Yakın zamanda her haftanın etkinliğini set haline getirerek Bacon'un düşüncesinde olduğu gibi ailelere posta yoluyla gönderebileceğimiz bir modele de dönüştürebiliriz.

Bu projeyi oluşturduktan sonra bir velimiz bir kitabın bir sayfasını bizimle paylaştı ve orada aşağıdaki paragrafı gördük; 

"Bacon'ın üst düzey eseri Novum Organum'dan esinlenen bir grup filozof, doktor, amatör gök bilimci ve matematikçi 1646'da "The Invisible College" (Görünmez Okul) olarak adlandırdıkları bir "öğrenme enstitüsü" kurdu. Görüşmeler, varlıklı gençleri mahkemelere veya papaz evlerine hazırlamakla meşgul olan akademilere gerek kalmadan posta yoluyla yürütülüyordu. Görünmez Okulun amacı deneysel inceleme yoluyla bilgi edinmekti." 

 

Bu kavram kurmaya çalıştığımız sisteme en yakın olandı ve biz de projenin adını; "Görünmez Okul" yapmaya karar verdik.

Selçuk Keser

KURUCU

+90 (506) 311 91 08    bilgi@ogrenenler.com

  • Siyah Facebook Simge
  • Siyah Instagram Simge
  • Siyah Heyecan Simge
  • Siyah YouTube Simgesi