top of page
Image-empty-state.png

0

Fatoş KINAY: Uzman Psikolog, Yaratıcı Hareket & Dans Kolaylaştırıcısı, Eğitmen, Yazar

Sahip Olduğu Beceriler

Psikoloji, Felsefe, Mindfulness, Travma, Meditasyon, Çocuk Hakları, Yazmak, Yaratıcı Hareket & Dans

Biography | Biyografi

Lisans eğitimini 2010 yılında Yeditepe Üniversitesi Psikoloji bölümünde %100 YÖK burslu olarak yüksek onur derecesi ile; aynı zamanda aynı üniversitede Felsefe bölümünü çift anadal olarak %100 YÖK burslu ve birincilikle tamamlamıştır. Lisans eğitiminin bir kısmını değişim programıyla Hollanda’nın Rotterdam şehrinde Erasmus Üniversitesi’nde gerçekleştirerek farklı kültür ve programı deneyimleme şansına sahip olmuştur.

Uzmanlığını 2013’te “Bilinçli Farkındalık (mindfulness)” üzerine yaptığı tez çalışmasıyla Bilim Üniversitesi’nden almış ve yine Türkiye’de ilk kez (2014) bir üniversitede bilinçli farkındalık temelinde açılmış olan felsefe, psikoloji ve meditasyonun birleşimi olan “Farkındalık Eğitimi” dersini; 2018 ve 2019 yıllarında ise Psikoloji bölümünde “Klinik Psikolojide Seçme Konular” isimli yine mindfulness temelli seçmeli bir ders vermiştir. “Sağlık Bilimlerinde Etik” diğer verdiği derslerden biridir.

Dans ederken geçirdiği bir rahatsızlık sonucunda, beden ve zihin bağlantıları dikkatini çekmiş ve ardından Dans/Hareket ve Beden Terapileri üzerine pek çok eğitime katılmıştır. Bilgi Üniversitesi Yaratıcı Hareket/Dans eğitimini tamamlamış (2018) ve Otantik Hareket atölyelerine katılmıştır. Bedenin terapiden ayrışamayacağına, şifalanmanın ancak bütünen olacağına inanmakta ve çalışmalarını bu yönde gerçekleştirmektedir. Bu bütünlük ve birlik felsefesiyle de pek çok ezoterik bilgileri barındıran doğu felsefesi ve gelenekleri temelli eğitimleri ve şifa yöntemleri de ilgisini çekmekte ve bu eğitimlere de katılmaktadır. Tamamladığı Qi-gong Temel Uygulayıcı Eğitimi bu eğitimlere örnek verilebilir. Somatik Deneyimleme Giriş eğitimini ve yine beden odaklı Gabor Mate’nin travma odaklı “Şefkatli Soruşturma” eğitimlerini de tamamlamıştır.

Sağlık Bakanlığı onaylı “Psikolojinin Tıbbi Uygulamaları” yetki belgesi, FA Coach Academy’den aldığı yaşam ve kurumsal koçluk sertifikası, Prof. Dr. Kadir Özer’in verdiği “Bilişsel Varoluş Terapi”, ve Prof. Dr. Kültegin Ögel’in verdiği “Motivasyonel Görüşme Teknikleri” eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır. Ayrıca, “Madde Bağımlılığını Önleme”,  SAMBA (Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı)”, “Bağımlılıkta Kısa ve Uzun Erimli Müdahale”, “Riskli Davranışlara Yaklaşım Temel eğitimi” tamamladığı diğer eğitimlerdir.

Farkındalık ve kız kardeşlik çemberleri yöneten ve farkındalık seminerleri düzenleyen Fatoş Kınay, aynı zamanda çeşitli kuruluşlarda motivasyonel konuşmalar yapmaktadır. 20000’den fazla genç ve anne-babaya “Öz-farkındalık ve Öz-Sevgi” üstüne seminer vermiştir. Son yıllarda farklı projelerde seçilmiş gençlik çalışanı olarak, Polonya (2015), Fransa (2016), Almanya (2017), Portekiz (2019) ve Hollanda’da (2019) ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.

“Çocuğun Bedensel Söz Hakları” gönüllü eğitmenidir. Çocuk Hakları alanında çalışmayı yaşam amaçlarından ve dünyaya hizmet borçlarından görmektedir. Bu nedenle farklı eğitim kurumları ve okullarda yetişkinlere ücretsiz seminerler düzenlemektedir. 50 adet içgörü kartlarından oluşan “İç-Sesim Kartları”nın yazarıdır.

Hayatta çok sevdiği şeyler dans etmek, yazmak, yemek yemek –özellikle de sevdiği insanlarla aynı sofrada uzun uzun sohbetle-, yeni insanlar tanımak, farklı kültürleri ve kadim şifa yöntemlerini öğrenmek, insan dinlemek, çocukları ve doğayı seyretmek, kadın çemberlerinin parçası olmak, kendine katman katman yolculuk etmek…

Tüm amacı kişileri kendi “öz”leriyle buluşturup, öz’lerine sahip çıkarak BİR olmalarına destek olarak, birliğe hizmet etmektir.

Videography

bottom of page